Kayıt Sayfasına Hoşgeldiniz
Giriş Sayfasına Hoşgeldiniz
Şifrenizi mi unuttunuz?
Kredi risk raporu sorgulama, KKB verileri
Kredi risk raporu sorgulama, KKB verileri
22
Oca

Geçtiğimiz günlerde reklam olmasın diye ismini vermek istemediğim bir banka tarafından e-mail ile bildirim aldım. Artık müşteriler Kredi risk durumlarını internet şubesinden inceleyebileceklermiş. Banka tarafından bu işlem için ufak bir ücret talep ediliyor. KKB verileri alış verişlerde referans oluşturması için paylaşılıyormuş genelde ama ben paylaşmaktan ziyade kendi durumumu merak ettiğim için verileri indirdim.

Fakat, bankanın internet şubesi üzerinden KKB verilerine ulaşmadım farklı bir yöntem denedim şimdi de bu yöntemi sizlere anlatacağım. Ancak benim aldığım belgede malesef kredi skoru yazmıyor. Yani kredi puanınızı merak ediyorsanız bu yöntemle alacağınız sonuç işinize yaramayabilir. Sadece, genel limit bilgilerinizi, ödemelerinizi ve gecikmelerinizi inceleyebilirsiniz.

Bu kadar ön bilgilendirme yeterliyse işlemlere başlayalım,

Öncelikle http://www.kkb.com.tr adresine giriş yapıyoruz. Zaten ana sayfada ufak bir pencere açılacak, mesaj yazarak kredi risk raporunuzu öğrenebilirsiniz şeklinde. Ama mesaj yazmadan önce sisteme üye olmak gerekiyor.

Sağ üst köşedeki İnternet Şubesi butonuna tıklayarak kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt esnasında TC kimlik bilgileriniz talep ediliyor. Hatta babanızın annesinin adının bir kaç harfide soruluyor. Ayrıca ilerleyen adımlarda kullandığınız kredi veya banka kartlarının ilk 6 ve son 4 rakamıda sorulacak. Özetlemek gerekirse üye olmak biraz zahmetli :)

Neyse tüm talep edilen bilgileri doldurduktan sonra KKB sistemine giriş yapabiliyorsunuz.

İnternet şubesine giriş yaptıysanız artık SMS yollamanın vakti geldi demektir. Ben bireysel üyelik yaptım ve Kredi Risk Raporumu sorguladım. Sizde aynı işlemi yapacaksanız, “Riskim TC kimlik numarası son 4 hanesi” yazarak 4552′ye SMS atabilirsiniz. Örnek mesaj, Riskim 1234

SMS gönderildikten sonra önce risk raporunuzun özeti geliyor SMS olarak. Ardından bir referans numarası gönderiliyor.

Bu referans numarası ile KKB internet şubesi >> Raporlar menüsünden detaylı inceleme yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken kısım, sistem Risk raporunuzu bir kez indirmeye izin veriyor. Hatalı işlem yapmayın. Ayrıca indirilen veri dosyası PDF şeklinde geliyor, bilgisayarınızda ADOBE türevi PDF okuyucular bulunmak zorunda aksi takdirde verilerinizi inceleyemezsiniz.

Bu arada, tüm bu işlemleri yaparken sadece 50 Kuruşluk bir SMS gönderim ücreti ödedim. Sisteme kayıt olurken herhangi bir ücret talep edilmedi.

Aklınıza takılan şeyler olursa konu altından sorabilirsiniz.

Zofi hakkında

Sitede 40 yazı yayınladı.

Sevgili yazarımız İstanbul'da yaşamaktadır ve 20'li yaşlarının sonunda tipik bir Terazi burcu erkeğidir.. Uzun süredir internetle ilgilenmektedir..

Yazı Hakkında 1 Yorum Yapılmış
mutlu
11 ayönce
yazdı

Bu skora güvenmiyorum 20 günde 350 puan düşebiliyor

.
Çok Okunanlar
Son Yorumlar
Bu skora güvenmiyorum 20 günde 350 puan düşebiliyor